29. 1. 2003 - Jakub Kašpar (dříve ekologický novinář, dnes zaměstnanec Ministerstva životního prostředí)
1) Myslím, že pokud se člověk, jenž „vyrostl“ v občanských iniciativách, tj. zná ze své vlastní praxe „nestranickou politiku“ či dopady té stranické do veřejného života, přesto přese všechno rozhodne pokusit se zapojit do stranického života, je to naprosto nezpochybnitelné a důležité rozhodnutí. A velmi pravděpodobně to může být i rozhodnutí pozitivní právě kvůli praktickým zkušenostem s důsledky (pozitivními i negativními) politiky politických stran.
Naprosto nutným předpokladem ale je, aby se rozhodl zcela jednoznačně, zda chce být aktivním členem politické strany, nebo aktivním představitelem občanské iniciativy. Obojí není možné. Co ovšem možné je, aby aktivní člen jedné ze skupin, byl pasivním členem skupiny druhé.
2) Nehovořil bych o celostátní úrovni, ale spíš úrovni „celoinstitucionální“. Propojování občanských iniciativ a politických stran jako celků (tj. buď kolektivní členství ve straně nebo kolektivní „přátelství“ ke straně) považuji za naprosto negativní. Tak to prostě být nemá.
3) Tmavozelená výzva je legitimním pokusem skupiny lidí o změnu politiky a tváře jedné z českých politických stran. Pokud se jejím iniciátorům a signatářům podaří dosáhnout svých veřejně deklarovaných cílů způsobem demokratickým, pak nelze vůbec nic namítat. Strany zelených jsou v evropském kontextu důležitým politickým proudem. Té české se dosud ani náznakem nepodařilo tomuto trendu přiblížit. Pokud by se to podařilo lidem okolo Tmavozelené výzvy, bude to myslím pro českou politickou scénu jen dobře.
Jakub_Kaspar@env.cz
|