Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí; Práce v NNO; Katalog odkazů; Témata TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > NNO a vysoká politika > Anketa - osobnosti
-
-
zprávy
Komentáře
Tiskové zprávy

Anketa - odpovědi osobností

1.Mají se zástupci občanských iniciativ zapojovat do činnosti politických stran? Pokud ano, do jaké míry a jakou formou?
2.Považujete propojování těchto dvou oblastí na celostátní úrovni za prospěšné / nežádoucí a proč?
3.Jak hodnotíte Tmavozelenou výzvu, resp. pokus skupiny občanských aktivistů získat podstatný vliv ve Straně zelených.
14. 1. 2003 - Fedor Gál  (sociolog, majitel nakladatelství G plus G)
1) Už sám fakt, že se někdo občansky angažuje, je projevem zájmu o věci veřejné. Účast na činnosti politické strany je totéž. Aktivisté občanských iniciativ, kteří rezignovali na politiku, rezignovali taky na možnosti širšího praktického prosazování svých zájmů. Konflikt zájmů nastává v okamžiku, když politik propojuje svou činnost s lobbingem pro materiální zájmy konkrétní občanské iniciativy, má z toho politický prospěch etc. Míra i forma zapojení lidí do politiky je věcí konkrétní oblasti působnosti té které občanské iniciativy. Bude jiná v případě ekologických iniciativ, vzdělávacích iniciativ, klubů anonymních alkoholiků, transsexuálů a podobně. Univerzální recept neexistuje.

2) Propojování občanských iniciativ a politických stran může být prospěšné (pokud občanské iniciativy slouží jako líheň nových lidí pro profesionální politiku), anebo škodlivé (pokud politika slouží ke korupci občanských iniciativ). Opět: neexistuje univerzální recept – občanský sektor je příliš pestrý a jeho vztahy k politice nutno posuzovat případ od případu. Ze své zkušenosti (angažmá neziskového sektoru ve volební kampani na Slovensku v loňském roce) můžu ovšem říct, že přímá vazba je spíše korumpující než kultivující. A navíc sám fakt, že někdo je aktivní v nějaké občanské iniciativě, nepředurčuje jeho politické preference. Za úplný nesmyl a tragedii bych považoval, kdyby existovala politická strana, která by o sobě tvrdila, že reprezentuje zájmy občanských iniciativ.

3) Bez podstatného vlivu v SZ by Tmavozelená výzva zůstala jenom rétorickým cvičením nespokojenců. Podstatné je vědět, s čím tito lidé byli nespokojeni a jaké formy projevu své nespokojenosti či snahy prosadit se v SZ, volili. Pokud jsem dobře informován, jejich nespokojenost pramenila z dlouhodobé impotence SZ, z nehospodárnosti její činnosti, z její uzavřenosti a dlouhodobé perifernosti. Své zájmy prosazuje legitimně a na půdě strany. Povede-li se jí to a dostane-li SZ do politické arény jako vlivnou stranu, dobře. Pokud neuspějí, zůstanou mimo aktuální dění. Na tom nevidím nic špatného. Trochu jiné kafe je obsah tmavozelené výzvy. Mému naturelu by vyhovovala jiná dikce a jiný obsah. Kouzlo veřejného diskurzu ovšem spočívá v tom, že se hledá prostor sdílených názorů. Tmavozelená platforma má tento úkol stále jenom před sebou.fedor@gplusg.cz

DISKUSE - KOMENTÁŘE:
-
NNO a vysoká politika
Úvodní strana
Komentáře a úvahy
Anketa - odpovědi osobností
Související články z Ekolistu
Zúčastněte se ankety
Anketa
Jakub Kašpar 
Daniel Vondrouš 
Petr Štěpánek 
Marian Páleník 
Bohuslav Blažek 
Ivan Dejmal 
Zuzana Drhová 
   
Přečtěte si odpovědi našich čtenářů

Zúčastněte se ankety i vy a odpovězte na 3 otázky.
Komentáře a úvahy
Pavel Černý - Ekologický právní servis:
Vztah NNO ke státní a politické moci  
Petr Anderle - Občanské noviny:
Strany a neziskový sektor  
Filip Fuchs:
Vzpoura na lodi Bounty 
Vojtěch Kotecký:
Mnoho povyku pro nic? 
   
Martin Ander
Miroslav Patrik
Jan Beránek vs. Martin Prokop
Pavel Pečínka
Pavel Franc
Daniel Vondrouš
Karel Jech
Dušan Lužný
Jakub Patočka
- -
- Econnectsnadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Kontakty Mapa serveru
-
-